Łączy nas przyszłość!

Bądź na bieżąco!

Dołącz do naszego newslettera

Zapisz się
Lewica

Trybunał Konstytucyjny jest organem upolitycznionym przez PiS, od poprzedniej kadencji parlamentu. Troje sędziów oraz przewodnicząca TK Julia Przyłębska  zostali wybrani w sposób nieprawidłowy. Lewica nie będzie legitymizowała tego organu i nie będzie zgłaszać swoich kandydatur do Trybunału Konstytucyjnego. Nie będziemy również popierali kandydatek i kandydata na sędziów TK zgłoszonych przez PiS. Lewica zgodnie z przedwyborczymi obietnicami, jeżeli będzie wstanie, będzie chciała, aby Trybunał Konstytucyjny w obecnym składzie został wymieniony.

Anna Maria Żukowska podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Prawo i Sprawiedliwość szykuje swoim wiernym ludziom pas transmisyjny, z ław poselskich do Trybunału Konstytucyjnego. Kandydatury Stanisława Piotrowicza, Krystyny Pawłowicz nas nie zaskakują, każda inna kandydatura byłaby kandydaturą PiS-owską i one również realizowałyby wolę partii rządzącej w TK. Niezależnie od tego czy będzie to pani Pawłowicz, czy też pani Iksińska. Po to PiS zgłasza te kandydatury, aby w Trybunale Konstytucyjnym realizować swoje interesy. A Trybunał jest upolityczniony od poprzedniej kadencji, jest obsadzony nieprawidłowo przez troje sędziów oraz przewodniczącą Julią Przyłębską, a którzy zostali zgłoszeni przez PiS. Lewica nie będzie legitymizowała tego organu i nie będziemy zgłaszali swoich kandydatur do TK i tym samym legalizowali tego co się stało z obecnym Trybunałem Konstytucyjnym. Nie będziemy również popierali kandydatek i kandydata na sędziów TK zgłoszonych przez PiS. 

Mamy do czynienia z tworzeniem nowej elity i nowej nomenklatury, która po przeprowadzeniu niewdzięcznego zadania przeprowadzenia tzw. reform wymiaru sprawiedliwości, które są niezgodne z Konstytucją oraz przepisami prawa międzynarodowego. Te stanowiska to nagroda min. dla posła Piotrowicza za to co zrobił w Komisji Sprawiedliwości. Patrzymy na to z obrzydzeniem i nie zamierzamy brać w tym udziału, ale nie oburzamy się, ponieważ niczego innego nie spodziewaliśmy się po PiS. 

Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej powiedział: 

Prawo i Sprawiedliwość mebluje Trybunał Konstytucyjny najgorszym sortem działaczy partyjnych i chce mieć tam oddelegowanych funkcjonariuszy politycznych, którzy będą wykonywali wolę Jarosława Kaczyńskiego. Lider PiS-u po raz kolejny zakpił z Polek i Polaków, ponieważ to on desygnuje te kandydatury a Sejm, w którym PiS ma większość, będzie jedynie notariuszem tej decyzji. Nie zgłaszając kandydatów do TK, podkreślamy, iż legitymizacja wybranych w poprzedniej kadencji sędziów oraz niektórych decyzji, które zapadły w Trybunale jest niemożliwa. TK przestał pełnić rolę strażnika Konstytucji i jest jedynie wyznacznikiem woli politycznej PiS-u. Prawie wszyscy obecni sędziowie Trybunału Konstytucyjnego to krew z krwi działacze PiS-u, którzy demontowali demokrację i blokowali odbudowę demokratycznego państwa prawa oraz przyzwalali na demontaż ustrojowych fundamentów systemu sprawiedliwości. Pozwalali na upolitycznienie Krajowej Rady Sądownictwa, dopuścili możliwość odwoływania sędziów Sądu Najwyższego i nie zgadzali się z opiniami Komisji Europejskiej oraz TSUE. 

Lewica zgodnie z przedwyborczymi obietnicami, jeżeli będzie wstanie, będzie chciała, aby Trybunał Konstytucyjny w tym składzie został wymieniony. Nie może być tak jak jest, że prezes TK jest na zawołanie szefa największej partii, który jednocześnie steruje prezydentem i premierem.   

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2019
@

Bądź na bieżaco!

Dołącz do naszego newslettera
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności, w celu przesyłaniu informacji o wydarzeniach, eventach, akcjach i przedsięwzięciach, jakie będą podejmowane w ramach działalności statutowej Partii, a także w celu promowania jej działalności (newsletter). Przeczytaj klauzulę informacyjną.
Bądź na bieżąco!
Dołącz do naszego newslettera
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności, w celu przesyłaniu informacji o wydarzeniach, eventach, akcjach i przedsięwzięciach, jakie będą podejmowane w ramach działalności statutowej Partii, a także w celu promowania jej działalności (newsletter). Przeczytaj klauzulę informacyjną.