Łączy nas przyszłość!
Lewica

Pomimo deklaracji polityków PiS, na czele jednej z najważniejszych instytucji państwa pozostaje potencjalny przestępca. Widać wyraźnie, że państwo pod rządami PiS-u jest w sprawie Mariana Banasia bezsilne.Składamy wniosek o włączenie do harmonogramu najbliższego posiedzenia Sejmu informacji premiera w sprawie “Afery Banasia”. Żądamy informacji o działaniach służb oraz wyjaśnienia, dlaczego na jedno z najwyższych stanowisk w państwie wybrano osobę z tak niejasnymi powiązaniami i nieudokumentowanym majątkiem. Wszystko na to wskazuje, iż miejsce dla pana Banasia jest bardziej w więzieniu, a nie w gabinecie prezesa NIK. Nasz wniosek do premiera złożymy w najbliższą środę, na posiedzeniu Konwentu Seniorów. Mamy nadzieję, iż pani marszałek Elżbieta Witek się do niego przychyli, a pan premier Mateusz Morawiecki nie będzie uciekał od odpowiedzialności, a cała sprawa zakończy się odwołaniem pana prezesa Mariana Banasia.

W tej sprawie prawo daje nam dwie ścieżki. Pierwsza, to postawienie przed Trybunałem Stanu pana Mariana Banasia i za takim wnioskiem Lewica zagłosuje za. Powinien się wytłumaczyć nie tylko przed obywatelkami i obywatelami, ale również instytucją, która jest odpowiednia od tego, aby osądzać osoby pełniących funkcje publiczne, a co do których są wątpliwości moralne oraz te dotyczące przestrzegania prawa. Druga ścieżka, jeżeli prokuratura podejmie śledztwo w sprawie pana Mariana Banasia i zażąda uchylenia immunitetu, to Lewica również w tej sprawie zagłosuje za.

Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej powiedział: 

Pomimo deklaracji polityków PiS, na czele jednej z najważniejszych instytucji państwa, pozostaje potencjalny przestępca. Widać wyraźnie, że państwo pod rządami PiS-u jest w sprawie Mariana Banasia bezsilne. Lewica nie zgadza się na taki stan rzeczy. Składamy wniosek, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu premier Morawiecki poinformował, jak realizowane były uprawnienia państwa w sprawie Mariana Banasia. Jak sprawdzano tę postać? Jak reagowały właściwe służby. Jak było możliwe, aby osoba, która obecnie występuje w charakterze osoby podejrzanej, mogła tak wysoko awansować? Złożyliśmy również wniosek o upublicznienie raportu CBA w sprawie Mariana Banasia, do tej chwili ani służby, ani koordynator ds. służb specjalnych pan Mariusz Kamiński nie odpowiedzieli. Od kilku tygodni pada pytanie: jak odwołać pana Mariana Banasia - nikt nie pyta: jak mógł zostać powołany. Jak w tej sprawie pracowały służby? Jakie jest stanowisko koordynatora służb specjalnych? Dlaczego przez rok nie sprawdzono oświadczeń majątkowych, chociaż przez rok domagali się tego posłowie oraz media.  

Wszystko na to wskazuje, iż miejsce dla pana Banasia jest bardziej w więzieniu, a nie w gabinecie prezesa NIK. Nasz wniosek do premiera złożymy w najbliższą środę, na posiedzeniu Konwentu Seniorów. Mamy nadzieję, iż pani marszałek Elżbieta Witek się do niego przychyli, a pan premier Mateusz Morawiecki nie będzie uciekał od odpowiedzialności. A cała sprawa zakończy się odwołaniem pana prezesa Mariana Banasia.  

Marcelina Zawisza podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Dzisiaj Policja poinformowała, iż w kamienicy pana Mariana Banasia policjanci interweniowali ponad 30 razy oraz złożono 12 doniesień do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Właśnie dlatego Lewica domaga się informacji od premiera, jak to się stało, iż służby specjalne nie interweniowały. To jest papierowa państwo, dlatego też domagamy się informacji od premiera Mateusza Morawieckiego, czym jest „Plan B”. Co politycy PiS mają na myśli, mówiąc o „Planie B”? Lewica nie godzi się na to, aby z jednej strony zmieniać Konstytucję, ale również i ustawę. Nie godzimy się na to, aby PiS rozwiązywał własne problemy, które powstały przez nieumiejętne sprawdzanie ludzi z Prawa i Sprawiedliwości na wysokie funkcje urzędnicze, poprzez majstrowanie przy prawie. Prawo daje nam dwie ścieżki. Pierwsza, to postawienie przed Trybunałem Stanu pana Mariana Banasia i za takim wnioskiem Lewica zagłosuje za. Powinien się wytłumaczyć nie tylko przed obywatelkami i obywatelami, ale również instytucją, która jest odpowiednia od tego, aby osądzać osoby pełniących funkcje publiczne, a co do których są wątpliwości moralne oraz te dotyczące przestrzegania prawa. Druga ścieżka, jeżeli prokuratura podejmie śledztwo w sprawie pana Mariana Banasia i zażąda uchylenia immunitetu, to Lewica również w tej sprawie zagłosuje za.  

To są jedyne ścieżki zgodne z prawem, na które się zgadzamy, Nie zgadzamy się na to, żeby Polska była mafijnym państwem, gdzie sprawy załatwiane są w gabinetach prezesów i premierów. Tego typu sprawy powinny być załatwiane transparentnie, tak aby opinia publiczna mogła zapoznać się ze wszystkimi zarzutami i abyśmy mogli jako społeczeństwo powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko wyjaśnić oraz zgodnie z prawem załatwić.    

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2020