fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Złożyliśmy projekt uchwały, apelujący o wsparcie w gaszeniu pożarów w Australii. Pożary buszu są tam częstym zjawiskiem, ale w tym roku są dużo większe niż w poprzednich latach, a rząd Australii nie chce się przyznać, że to z powodu katastrofy klimatycznej. Apelujemy do premiera polskiego rządu o to, aby wysłał do Australii naszych strażaków.Wiemy, że około stu polskich strażaków jest gotowych do tego, aby tam wyjechać. Nie mówimy o wyjeździe ze sprzętem, ale o ludziach, którzy mogliby pomóc Australijczykom, którzy od września walczą z tym pożarem.

Dariusz Standerski podczas konferencji prasowej powiedział: 

W momencie, w którym inne partie pochłonięte są wewnętrznymi przepychankami Lewica mówi o tym co ważne, a ważna jest min. Australia, która płonie. Płonie już 107 tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli 1/3 powierzchnia Polski. Ogień strawił ponad 5900 budynków, a 29 osób straciło życie w płomieniach. Jest to kataklizm dotychczas nienotowany, tragedia, która dotyczy milionów ludzi.  

Zmiany klimatu dotyczą wszystkich regionów, w tym Wielkopolski i na zmianę klimatu powinniśmy reagować solidarnie. A Lewica chce solidarnej odpowiedzi Sejmu i dlatego składamy projekt uchwały.  

Wiesław Szczepański podczas konferencji prasowej powiedział: 

Społeczność międzynarodowa powinna solidaryzować się z Australią i wspierać ją w walce z pożarami. Apelujemy do premiera polskiego rządu o to, aby wysłał tam naszych strażaków. Obecnie w Australii są już strażacy ze Stanów Zjednoczonych, z Kanady, Nowej Zelandii, ale 6 stycznia również rząd Rumunii wysłał 70 strażaków w ramach systemu zarządzania kryzysowego Unii Europejskiej. 
 
Wiemy, iż premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z premierem Australii o możliwości wysłania polskich strażaków, ale na rozmowie się skończyło. Wiemy, że około stu polskich strażaków jest gotowych do tego, aby tam wyjechać. Nie mówimy o wyjeździe ze sprzętem, ale o ludziach, którzy mogliby pomóc Australijczykom, którzy od września walczą z tym pożarem.  

Mamy również deklaracje niektórych marszałków województw, że byliby gotowi w ramach swoich budżetów wesprzeć akcję poprzez dofinansowanie wyjazdu. Taką deklarację złożył min. marszałek województwa wielkopolskiego, z którego jesteśmy.  

W tej sprawie złożyliśmy stosowny projekt uchwały, wiemy, że posiedzenie Sejmu odbędzie się dopiero za dwa tygodnie, ale mamy nadzieję, iż premier nie będzie czekał tak długo i zaistnieją przesłanki, aby wysłać polskich strażaków do Australii.  

Katarzyna Ueberhan podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Wydaje się, że pożary buszu to zjawisko naturalne i tak jest w istocie, ale w tym roku nastąpiła sytuacja wyjątkowa, która nie ma swojego odbicia w historii. Pożary rozpoczęły się wyjątkowo wcześnie, bo we wrześniu. Do listopada rząd Australii próbował zaprzeczać faktom, że mamy do czynienia z katastrofą klimatyczną i udawano, że to jest normalna sprawa. Teraz nikt już nie ma odwagi twierdzić, że to jest normalne zjawisko. Pożary są na ogromną skalę, jest ich około 200, głównie na wschodnim i południowym wybrzeżu.  

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021