fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Lewica wprowadziła Polskę do Unii Europejskiej i leży nam na sercu pozycji Polski w UE i zrobimy wszystko, żeby z niej nie została wypchnięta. Nasz kraj jest wypychany z Unii – w sposób nieformalny – poprzez ustawa o ustroju sądów powszechnych. Projekt tzw. ustawy kagańcowej musi wylądować na śmietniku historii i będzie powodem do wstydu, że w ogóle procedowaliśmy ustawę, która jest kagańcem i batem na tych, którzy myślą niezależnie i bronią podstawowych konstytucyjnych wartości. Dziś w Senacie odbyło się posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. obrony praworządności, które de facto było wysłuchaniem publicznym w sprawie prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw.

Gabriela Morawska Stanecka podczas konferencji prasowej powiedziała:

Dzisiaj odbyło się posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. obrony praworządności, które było jednocześnie wysłuchaniem publicznym, w którym uczestniczyły organizacje społeczne, eksperci oraz goście z zagranicy.

Wszystkie opinie związane z tzw. ustawą kagańcową, które trafiły do Senatu oraz opinie ekspertów z kraju i zagranicy skłaniają się w jedną stronę - ta ustawa nie nadaje się do tego, aby ją uchwalić. Ten projekt powinien raz na zawsze zostać wyeliminowany z procesu legislacyjnego. Zdaniem Lewicy ta ustawa nigdy nie powinna zostać uchwalona.

Krzysztof Śmiszek podczas konferencji prasowej powiedział:

Posiedzenie tego zespołu to nie jest żaden powód do dumy, ale do wstydu. Wstydem jest, że autorytety i instytucje również międzynarodowe mówią jednym głosem: ta ustawa ogranicza wolność sądów oraz likwiduje trójpodział władzy; a także ogranicza prawo człowieka, jakim jest prawo do sądów.

Zainteresowanie opinii publicznej - nie tylko krajowej, ale i europejskiej oraz światowej - świadczy o tym, że w państwie polskim dzieje się źle, a wymiar sprawiedliwości jest atakowany przez władzę. Władzę, która nie cierpi wszystkiego co autonomiczne, niezależne i niezawisłe.

Sędziowie są w dzisiaj ostatnią ostoją praworządności oraz niezależności i dlatego PiS tak bardzo boli to, że są takie szańce niezależności. Lewica nie ma innego wyjścia, nawet nie dyskutujemy czy poprawiać tę ustawę - ona musi wylądować w koszu. oraz na śmietniku historii i będzie już na zawsze wielkim wyrzutem sumienia i powodem do wstydu, że w ogóle procedowaliśmy ustawę, która jest kagańcem i batem na tych, którzy myślą niezależnie i bronią podstawowych konstytucyjnych wartości.

 

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021