Łączy nas przyszłość!
Lewica

Zastąpienie dotychczasowego modelu wyboru sędziów do KRS przez Sejm modelem opartym na zasadzie wyborów bezpośrednich i powszechnych wśród sędziów, to założenie senackiego projektu noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Proponowane przepisy przywracają wybór członków KRS przez sędziów, a także dająrównież możliwość zgłaszania kandydatów przez grupę 2 tysięcy obywateli oraz Rzecznik Praw Obywatelskich, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Prokuratorów, a także organy uczelni publicznych uprawnione do nadawania stopni naukowych w zakresie nauk prawnych.  

Wicemarszałkini Senatu Gabriela Morawska-Stanecka podczas konferencji prasowej mówiła:

Zespół pracował przez ponad dwa miesiące. Przygotowany przez nas projekt przewiduje zastąpienie dotychczasowego modelu wyboru sędziów do KRS przez Sejm modelem opartym na zasadzie wyborów bezpośrednich, powszechnych wśród sędziów, z istotnym uczestnictwem organizacji społecznych, zawodów zaufania publicznego oraz samych obywateli. Zgodnie z projektem głosowanie na sędziów - członków KRS ma być tajne, bezpośrednie, powszechne w środowisku sędziowskim. A obowiązkiem każdego sędziego będzie udział w tych wyborach.

Zgodnie z projektem poza grupą sędziów kandydata do KRS będzie mógł zgłosić Rzecznik Praw Obywatelskich, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Prokuratorów oraz organy uczelni publicznych uprawnione do nadawania stopni naukowych w zakresie nauk prawnych jak również grupa co najmniej 2 tysięcy obywateli.

Musielismy się zająć się także kwestią realizacji wyroku TSUE z listopada 2019 r. i co za tym idzie wyroku SN z grudnia 2019. - Następną kwestią jest ustalenie statusu sędziów powołanych na mocy ustawy z wadą prawną i ostatnia kwestia, którą się zajęliśmy - określenie statusu orzeczeń wydanych przez sędziów powołanych z wadą prawną - powiedziała wicemarszałek Senatu, nawiązując do kwestii prawidłowości wyboru sędziów - członków obecnej KRS.

Ten aspekt jest bardzo istotny w kontekście wydawanych wyroków przez polskie sądy. Działania, które podjęliśmy, mają na celu zapewnienie i zagwarantowanie, aby żaden europejski sąd nie podważył żadnego z wyroków, chodzi o bezpieczeństwo Polek i Polaków.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2020