Łączy nas przyszłość!
Lewica

Marnujemy bezcenny czas! Ten Sejm od tygodnia nie przyjął żadnego rozwiązania, które pomogłoby obywatelom, którzy każdego dnia tracą pracę i środki do życia. Za to przerabiamy już trzecią wersję ustawy o kodeksie wyborczym! Ten Sejm od tygodnia nie przyjął żadnego rozwiązania, które pomogłoby obywatelom, którzy każdego dnia tracą pracę i środki do życia. Za to przerabiamy już trzecią wersję ustawy o kodeksie wyborczym! PiS odrzucając poprawki Senatu wyrzucił do kosza takie rozwiązania jak: dofinansowanie miejsc pracy na poziomie 75% ich wysokości przez państwo podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia zaangażowanych w walkę z pandemią i wsparcie dla szpitali w całej Polsce. Zamiast tego, zgodziliście się na wydanie miliardów na system bankowy oraz pokrycie ubezpieczeń dla księży. Widać, jakie ta władza ma priorytety. I widać, kto jest dla was bohaterem! Dzisiaj zamiast o konkretach, będziemy rozmawiać o wyborach! Czy wy nie rozumiecie, że nikogo te wybory nie obchodzą??? NIKOGO!! Czy wy nie rozumiecie, że kartą do głosowania nie da się najeść. Że karta do głosowania nie opłaci rachunków? Wasz projekt ustawy łamie wszelkie reguły przyzwoitości. To, że dziś procedujemy tę ustawę jest splunięciem w twarz naszym zrozpaczonym rodakom.

W czasie, kiedy dziesiątki innych krajów odwołuje wybory, wy bawicie się publicznymi pieniędzmi! Ile będą kosztowały te wybory? Setki milionów złotych. Milionów, które tak potrzebne są teraz ochronie zdrowia! Projekt ustawy, który przedstawił PiS to kpina! Proszę mi wytłumaczyć, jak Wy chcecie zorganizować wybory, tak, aby pracownicy poczty byli bezpieczni. Każdy listonosz będzie mieć kontakt z ponad 1000 osób - a to tylko w odniesieniu do odebrania od nich pakietu wyborczego. Oprócz codziennych innych obowiązków. Może chcecie zaangażować do wyborów wojsko? Gratuluję zatem pięknych obrazków które pójdą w świat z ogarniętej pandemią Polski. Projekt ustawy – mimo mylącego tytułu – zmienia po prostu kodeks wyborczy. Powiedzmy to sobie wprost! Powinien więc być procedowany w trybie przewidzianym dla kodeksów, z Komisją Nadzwyczajną, opiniami, ekspertami, odpowiednimi terminami. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że apelowanie do rządu o szacunek wobec prawa i Konstytucji nie ma najmniejszego sensu. Dlatego zwracam się do Waszego poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo obywateli.

Projekt dotyczący przepisów wyborczych to ani przepisy, ani wyborcze. To regulamin prymitywnej ruletki, w której stawką jest zdrowie Polaków i demokracja. Gdzie jest zachowany 6 miesięczny termin zakazu procedowania kwestii wyborczych przed terminem wyborów, który już dawno temu określił Trybunał Konstytucyjny? Nowe przepisy sprawiają, że Państwowa Komisja Wyborcza stanie się jedynie biernym obserwatorem wyborów. Wyborów, które zorganizuje nam rząd! Ewenement na skalę światową! Rząd, a nie niezależna instytucja, przeprowadzą wybory! Chcecie, żeby Poczta Polska doręczyła 30 mln kart do głosowania. Ale jak na razie Poczta dostarcza każdego dnia miliony innych listów - wypowiedzeń z pracy i wezwań do zapłaty! Zamiast liczyć głosy 10 maja, już dziś policzcie ludzi, którzy potrzebują pomocy! Według szacunków nawet pół miliona osób już straciło pracę z powodu wirusa. Kilkadziesiąt tysięcy firm zostało zamkniętych lub po prostu zbankrutowało! To wy rządzicie. To wy decydujecie o tym, czym danego dnia ma się zajmować Sejm. I dlatego - każdy zwolniony z pracy, każda zamknięta firma, każdy niepotrzebny przypadek zakażenia i każda śmierć, której można było uniknąć - obciążają w tej chwili Wasze sumienie.W imieniu Klubu Lewica wnoszę o odrzucenie projektu ustawy w całości!

Krzystof Śmiszek, poseł
Sejm, 6 kwietnia 2020 r.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2020