Łączy nas przyszłość!
Lewica

Dowodów na to, że Tarcza Antykryzysowa nie działa dostarczyła nam przed chwilą pani minister Maląg. Skuteczny program wsparcia dla gospodarki musi być: - szybki - prosty - hojny i nie powodować negatywnych skutków ubocznych. To Lewica zaoferowała: - wszystkim pracownikom zwolnionym z pracy ŚWIADCZENIE KRYZYSOWE: 2 600 zł na czas kryzysu. Proponujemy 50 tysięcy zł dla przedsiębiorców na pokrycie kosztów stałych oraz pokrycie 75% wynagrodzenia pracowników, jeśli firma zobowiąże się nie zwalniać i nie obniżać pensji. Proponujemy wsparcie dla lekarzy, pielęgniarek i personelu medycznego w postaci specjalnego dodatku do wynagrodzenia. Bo to oni każdego dnia toczą heroiczną walkę z wirusem.

Jako Lewica proponujemy także dofinansowanie szpitali, w których brakuje sprzętu i materiałów medycznych i na koniec - wsparcie dla samorządów,bo to na nich spoczywa w tej chwili ciężar zapewnienia sprawnego funkcjonowania opieki zdrowotnej, czy też zdalnej edukacji. W sumie zgłosiliśmy ponad 200 poprawek i gotowych rozwiązań na pomoc tym, którzy cierpią z powodu kryzysu. A wy, bez mrugnięciem oka, wszystkie je odrzuciliście. Dlaczego? Bo nie były wasze! Epidemia i choroba, czynsz i rachunki, jedzenie i lekarstwa - one nie mają sympatii politycznych. Szkoda że tego nie rozumiecie. Wasz program, tarcza, którą prezentowaliście nie spełniała tych kryteriów. Nie była prosta – w jednym z projektów nowelizacji próbowaliście dodać art.31 z indeksem 20! Ale sami się pogubiliście! Nie zdążyliście pomóc tym, którzy w ostatnich dniach marca stracili pracę - to setki tysięcy ludzi. Nie zdążyliście tym, którzy zawiesili swoją działalność gospodarczą - w ostatnich dniach marca było to 20 tysięcy przedsiębiorców dziennie.

Gdybyście tak ciężko pracowali nad pomocą dla polskiej gospodarki, to nie trzebaby zwalniać setek tysięcy pracowników. Gdybyście tak sprawnie i szybko pracowali nad pakietem antykryzysowym, to miliony polskich rodzin nie martwiłyby się z czego zapłacą za czynsz i za co już niedługo kupią jedzenie. Na ochronę zdrowia chcieliście przeznaczyć 7,5 mld zł, ale już dla banków znaleźliście tych miliardów 70. To banki leczą z koronawirusa? Drobnym przedsiębiorcom - zakładom fryzjerskim, gastronomii czy innym usługom - nie sfinansujecie ZUS-u, ale wprowadzacie zwolnienia podatkowe dla księży! Zamknęliście granice a co z pracownikami transgranicznymi? W Polsce mieszka a w Niemczech Czechach, na Słowacji (Schengen) pracuje 200 000 ludzi. Odcięliście ich od pracy. Zabraliście im pracę, a zamiast wsparcia oferujecie 2 tygodniową kwarantannę. Dziś mamy pracować nad kolejnym projektem tarczy. Niestety, ciężko go w tej chwili ocenić, ponieważ trafił do nas dosłownie na moment przed rozpoczęciem naszej dzisiejszej pracy.

Widać jak niepoważnie traktujecie ten Sejm i posłów opozycji. Niepoważnie traktujecie swoich obywateli, tego nie jestem w stanie zrozumieć. Ani zaakceptować. Mam nadzieję, że Polki i Polacy Wam tego nie zapomną. To wy rządzicie. To wy decydujecie o tym, jak szybko i sprawnie obraduje Sejm. I czym się zajmuje - pomocą ludziom i gospodarce, czy partyjnymi gierkami i przeciąganem politycznej liny. Każdy zwolniony z pracy, każda zamknięta firma, każdy niepotrzebny przypadek zakażenia i każda śmierć, której można było uniknąć - obciążają w tej chwili Wasze sumienie.

Robert Kwiatkowski, poseł
Sejm, 7 kwietnia 2020 r.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2020