Łączy nas przyszłość!
Lewica

Czy to jest normalne, żeby jedni byli ponad drugimi, żeby była kasta kleru, która jest poza prawem?! Przypominamy, my nie walczymy z wiarą, my nie walczymy z ludźmi wierzącymi, my walczymy z patologią i bez względu na to, gdzie jest, powinna być piętnowana i karana! 
 
Dlatego Klub Lewicy oraz kandydat na prezydenta RP Robert Biedroń składają dziś projekt ustawy o świeckości państwa zakładający: 
📌 Ujawnienie dotacji państwa dla Kościoła 
 
📌 Ujawnienie dochodów Kościoła 
 
📌 Likwidację Funduszu Kościelnego 
 
📌 Likwidację ulg podatkowych na „inwestycje kościelne” 
 
📌 Likwidację przywilejów w handlu ziemią 
 
📌 Likwidację przywileju darmowej ziemi dla Kościoła na ziemiach Zachodnich i Północnych 

Wiceprezska Kongresu Świeckości Bożena Przyłuska podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Bardzo dziękuję wszystkim polityczkom i politykom Lewicy oraz Robertowi Biedroniowi za to, że słuchają głosu obywatelek i obywateli, słuchają organizacji obywatelskich. Wzorcowym przykładem współpracy pomiędzy politykami a organizacją obywatelską, mamy do czynienia w przypadku tego projektu.  

Robert Biedroń podczas konferencji prasowej powiedział: 

Polski parlament czekał na ten moment bardzo długo, to tu pracowano nad Konstytucją, która mówi o rozdziale i autonomii kościołów oraz państwa. Od 1997 roku, od kiedy przyjęliśmy Konstytucję RP, politycy nie zrobili nic, żeby wierności tej Konstytucji dochować. Politycy klęczeli i klęczą przed wszystkimi biskupami, księżmi, przed tymi wszystkimi, którzy hojną ręką dają i biorą, którzy wymieniają się władzą od 15 lat. A prawica rządzi Polską już 15 lat, która nie doprowadziła nawet do przyjaznego rozdziału państwa od Kościoła. 

Do tej pory budżet państwa był zbyt hojny dla księży, a zbyt skąpy dla ludzi ubogich, był zbyt hojny wobec biskupów, Kościoła - grzesznie bogatego w Polsce, zbyt skąpy wobec tych, którzy nawoływali, żeby zamiast kolejnych kościołów, zamiast kolejny świątyń, budować żłobki i przedszkola. Jako kandydat na prezydenta chciałbym z tego miejsca powiedzieć jasno i wyraźnie: jako prezydent RP będę stał na straży Konstytucji, którą Polsce dała lewica, podpisał Aleksander Kwaśniewski, Konstytucji, w której umówiliśmy się na bezstronność, na autonomię państwa i Kościoła. 

Nie zrobi tego Duda, nie zrobi tego Trzaskowski, nie zrobi tego Hołownia. Jak politycy chcą się zajmować Kościołem, to niech założą sutanny, a nie przemawiają z ambony. Jak politycy chcą się zajmować tym biznesem - niech zmienią zawód, a jak księża chcą zostać politykami - niech zmienią zawód. 

Prof. Joanna Senyszyn podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Drodzy rodacy, 62% z Was chce świeckiego państwa! Nasz projekt jest odpowiedzią na oczekiwania większości Polek i Polaków, 80% Polek i Polaków chce, aby zlikwidować przywileje finansowe Kościoła, ponieważ nasi rodacy nie uznają żadnych przywilejów. Polki i Polacy nie chcą, aby przywileje mieli politycy, duchowieństwo; chcą, aby wszyscy - zgodnie z Konstytucją - byli traktowani jednakowo. Nasz projekt mówi, że przychody Kościoła powinny być jawne, ponieważ na tę chwilę nie wiemy jakie one są. Katolicka Agencja Informacyjna szacuje, iż jest to 1 mld złotych rocznie z tacy, ale przy założeniu, iż statystyczny wierny daje na nią jedynie 2 zł, a przecież daje o wiele więcej. Mówimy zatem o miliardach! Do tego dochodzą miliardy pochodzące ze Skarbu Państwa, 1,5 mld kosztują lekcje religii. Najpoważniejszą pozycją są podatkowe zwolnienia kościelnych osób prawnych z podatku dochodowego, które na początku obecnego wieku – 20 lat temu - sięgały 3,5 mld złotych. Od tego czasu Kościół prowadzi coraz intensywniejszą działalność gospodarczą, to szacuję je obecnie na poziomie 8 mld złotych rocznie. Podsumowując, 10-12 mld złotych rocznie biedne państwo daje bogatemu Kościołowi, który jest pazerny i nienasycony. Będziemy starali się to ukrócić i będziemy dążyć do zniesienia wszystkich przywilejów finansowych Kościoła i to jest zawarte w tym projekcie, nad którym około roku pracowaliśmy w ramach Kongresu Świeckości.  

Bardzo się cieszymy, że wspólnie składamy ten projekt pod obrady Sejmu i apelujemy do pani Marszałek, aby jak najszybciej nadała mu numer druku sejmowego, aby jak najszybciej mogła rozpocząć się nad nim debata. Nie chcemy, aby znalazł się w tzw. zamrażarce i nie przeleżakował tam kilka lat.  

Od dawna mówi się, że Polkom i Polakom trzeba dawać to czego oni chcą, tak więc nasi rodacy chcą świeckiego państwa oraz likwidacji przywilejów Kościoła. Lewica jest jedynym ugrupowaniem, które zapewni Polkom i Polakom świeckie państwo!

Joanna Scheuring-Wielgus podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Nie chodzi oto, aby walczyć z religią, ale z patologiami Kościoła, z pedofilią, w procedowanie ustaw w Sejmie, otrzymywanie za bezcen nieruchomości, aby Kościół nie wtrącał się i mówił, jak mamy żyć.  

Ukazały się dwa szokujące artykuły w OKO.press na temat przekazania gruntów państwowych dla Kościoła, który wykorzystuje je niezgodnie z umową, a jak wiadomo są one przekazywane za darmo lub z 99% bonifikatą. W związku z sytuacją opisywaną w tych artykułach, składam dzisiaj wniosek do Najwyższej Izby Kontroli. Eksperci mówią, że to co się dzieje w Diecezji Warmińsko-Mazurskiej oraz warmińskim Caritasie jest niezgodne z prawem. Jednocześnie, w związku z tą sprawę, składam zawiadomienie do prokuratury na prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych.  

Nie możemy pozwolić na przekazywanie własności Polek i Polaków za bezcen Kościołowi, który zarabia na tym grube miliony.   

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2020