fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Przed gmachem Sejmu zawisło 119 wieszaków, a na nich portrety 119 posłów, którzy podpisali się pod haniebnym wnioskiem do tzw. Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Druciane wieszaki przez lata służył kobietom do przerywania ciąży, takie pseudo-zabiegi wielokrotnie kończyły się tragicznie, kobiety przekuwały sobie macicę i wykrwawiały się na śmierć. Portrety polityków prawicy zawisły, aby Polki i Polacy wiedzieli, kto jest odpowiedzialny za tysiące ludzkich tragedii, które będą miały miejsce w związku z zaostrzeniem prawa do aborcji. 

Gorąco było też w Sejmie, podczas wystąpienia posłanki Joanny Scheuring-Wielgus na mównicę sejmową weszły wszystkie parlamentarzystki Lewicy z plakatami:"Kobieta decyduje" i “Legalna aborcja”, aby następnie zwrócić się w kierunku prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Prowadzący obrady wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki wezwał Straż Marszałkowską. 

Oglądaj film - Sejm Joanna Scheuring-Wielgus - wniosek o prace nad ustawą liberalizującą
prawo do przerywania ciąży do 12 tygodnia

Posłanka Scheuring-Wielgus zwróciła się z wnioskiem formalnym o dołączenie do porządku obrad izby projektów ustaw klubu Lewicy, liberalizującego dostęp do aborcji i przyznający prawo do legalnego zabiegu do 12 tygodnia ciąży oraz o dekryminalizacji aborcji. 

Złożyliśmy ten projekt do laski marszałkowskiej już pół roku temu, jeżeli nie będzie procedowany, będziemy zbierać pod nim podpisy i złożymy go do Sejmu w formule projektu obywatelskiego.

Pragniemy dzisiaj przekazać wszystkim kobietom w Polsce, protestującym od pięciu dni w Warszawie, w Poznaniu, ale i w małych miastach i miasteczkach: nie poddawajcie się, ani kroku wstecz! Prawa kobiet, bez kompromisów!

Sejm271020a

konfa271020

wieszaki271020

wieszaki271020a

wieszaki271020b

wieszaki271020c

Beata Maciejewska podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Lewica to jedyna opowiada się za liberalizacją ustawy antyaborcyjnej. Lewica to jedyna wspiera kobiety i mężczyzn, którzy protestują na ulicach. Mówimy jasno: jesteśmy z Wami i zawsze możecie na nas liczyć.  

Złożyliśmy do laski marszałkowskiej projekt ustawy, który mówi o liberalizacji ustawy antyaborcyjnej, mówi o tym, że kobiety powinny mieć dostęp do legalnej aborcji do 12 tygodnia ciąży.  

Ten projekt leży w lasce marszałkowskiej już pół roku. Będziemy zbierać pod nim podpisy, w formule projektu obywatelskiego i w przeciągu kliku tygodni będziemy miały pod nim steki tysięcy podpisów.  

Mamy 119 wieszaków, na każdym z nich jest zdjęcie polityka, który pod tym haniebnym wnioskiem do tzw. TK.  

Wanda Nowicka podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Nie ma naszej zgody na łamanie naszej godności oraz odbieranie nam wolności, a także na torturowania kobiet, które mogą stanąć przed trudnym życiowym wyborem. Lewica jest na ulicy oraz w parlamencie, wszędzie tam, gdzie trzeba dzisiaj być. Będziemy walczyć, aż do zwycięskiego końca! 

Katarzyna Kotula podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Pragniemy dzisiaj przekazać wszystkim kobietom w Polsce, protestującym od pięciu dni w Warszawie, w Poznaniu, ale i w małych miastach i miasteczkach: nie poddawajcie się, ani kroku wstecz! Prezes Kaczyński oraz cały PiS panicznie boją się waszej siły. Prawa kobiet, bez kompromisów!  

Katarzyna Ueberhan podczas konferencji prasowej powiedziała:  

Od czwartku nie schodzę z ulic, wróciłam tam skąd się wywodzę. Podczas manifestacji i czarnych protestów znów musimy walczyć o nasze prawa. Pragnę przytoczyć kilka słów, które słyszałam na protestach. Dlaczego politycy chcą nam zabrać prawa, skoro nawet Bóg, w którego tak mocno wierzą politycy prawicy, chociaż nie ma dowodów na jego istnienie, dał nam wolną wolę? A prawica chce je zabrać.” To mówi ulica. Jeżeli ulica jest za mało grzeczna i za bardzo wulgarna, dla niektórych. To chcę im odpowiedzieć: nie trzeba było nas (..) denerwować!  

Anna-Maria Żukowska podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Trzymam wieszak, który przez lata służył kobietom do przerywania ciąży. Wtedy, kiedy aborcja była zakazana, niejednokrotnie takim wieszakiem kobiety przekuwały sobie macicę i wykrwawiały się na śmierć. Tysiące kobiet, a może w skali świata miliony kobiet chce powiedzieć: klerze, politycy i polityczki Prawa i Sprawiedliwości, zhańbieni politycy, którzy doprowadziliście do złożenia tego wniosku do tzw. TK – będziecie odpowiedzialni za te wszystkie śmierci, które z Waszej winy nastąpią. Hańba! Hańba! 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021